Tribina o Stipanu Matijeviću

U okviru manifestacije Braća uvek i uvik zajedno, koju organizuje SKC “Sveti Sava”, BKC Subotica, Bunjevačka matica, Varoš Subatica i Udruženje ratnih i dobrovoljaca 1912-1918.,održana je tribina o Stipanu Matijeviću.

Učesnici tribine bili su Sava Stambolić, koji je divanio o ulogi i značaju Stipana Matijevića iz ugla istorije, te iz ugla od značaja za našu varoš, i Lazarela Marjanov, praunuka Stipana Matijevića, koja je podilila pripovitke iz familije koje su upotpunile sliku o ovoj značajnoj ličnosti iz istorije Subatice, al i iz istorije bunjevačke zajednice.

Stipan Matijević je bio prvi subotički gradonačelnik Bunjevac nakon oslobođenja Subatice 1918. godine. Bio je veliki župan, najmlađi kraljevski bilužnik, pridsidnik Bunjevačke matice, direktan učesnik i inicijator prisajedinjenja Bačke Kraljevini Srbiji i osnivač Pravnog fakulteta u Subatici. Svistrano obrazovan, velike intelektualne i političke snage, dr Matijević je svojim angažovanjem obilužio početak nemirnog 20. vika. Bio je jedan od najistaknutiji Subatičana. Za svoje velike zasluge odlikovan je visokim ordenima Svitog Save III reda, Jugoslovenske krune IV reda i Bilog orla V reda.

Dr Stipan Matijević umro je 31. maja 1939. godine. Njegova smrt je, kako je tada piso list “Neven”, ucvilila cilu bunjevštinu i cilu varoš Subaticu. Porid njegovog odra, u vestibilu Varoške kuće, prolazili su Subatičani odajući poštu jednom od najugledniji varošana Subatice. Velika povorka ga je pratila do “vične kuće”.

U staroj kući, u ulici Petra Drapšina, koju je za dr Stipana Matijevića projektovao Titus Mačković, na dnu stari komoda, još uvek se čuvaju svi njegovi spisi. Bio je oženjen Jozefinom Malagurski, a njeva dica, sin Lazar i ćerke Magdalena i Suzana, su njegovo dilo i miso prineli na svoje potomke koji, i danas, virno čuvaje uspomenu na slavnog pretka. 

Pritraga

Aktuelno u Riči

Prid nama je novi broj.

Uskršnja izložba u Bunjevačkoj matici intermeco