Obilužen nacionalni praznik Bunjevaca Dan Dužijance

Bunjevci su obilužili svoj nacionalni praznik. Ko i svake godine učesnici povorke okupili su se isprid Bunjevačke matice, potom su prodefilovali kroz sam centar Varoši Subatice i  mali Korzo pa do spomenika popa Blaška Rajića, di se polažio vinac. Povorka sa bandašom i bandašicom vratila u sam centar na svičanu binu.Kruv od novog žita je blagoslovljen u u crkvi „Uzvišenja svitog križa“,   a bandaš i bandašica, Nikola Skenderević i Nina Radulović, pridali su pridsidnici  NSBNM Suzani Kujundžić Ostojić kruv od novog žita. Kujundžić je podsitila koliko su bitni identitet i svist o tom kome pripadate i čemu se radujete.

„Dobrodošli na ovu našu Dužijancu 2023.godine, posebnu po tom što ove godine slavimo 20 godina postojanja Nacionalnog savita Bunjevaca. Razmišljajući o tom, šta je to slično izmed Bunjevaca i Dužijance i šta je to slično sa zrnom od kojeg je napravljen kruv kojeg toliko volimo i nosimo  u crkvu Bogu kojem  se  molimo. Moždar je to  upravo taj mrak u kojem je posađeno to zrno i mrak u kojem su neki tili da budemo. Iznikli smo i ponovo smo tu i našu Subaticu, možmo s ponosom zvati Varoš Subatica. Divanimo našim jezikom i kažemo s ponosom da smo Bunjevci. Večeras, ovoliko koliko nas ode ima na ovom trgu, pokazivamo koliko nam je važna Dužijanca. Koliko se oko nje vikovima okupljamo i za te vikove puno toga pamtimo. Međutim, ritko pamtimo ovako dobro koje smo dobili u protikli par godina i veliko fala gradonačelniku, Pokrajini i Državi Srbiji“, kazala je Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica NSBNM.

 Gradonačelnik Varoši Subatica Stevan Bakić  je divanio o istoriji Dužijance.

 „Dozvolite mi da podsitim da je Dužijanca nastala u salašarskim porodicama ovdašnjih vridnih i marljivih ljudi koji su radeći težak paorski poso na njivi nastojali da ga obave što je moguće bolje, da bi njev trud bio nagrađen dobrim rodom. Kako nisu mogli da utiču na vrime, često su se molili Bogu i okretali glavu u nebo da ga umilostive da jim pomogne da sačuvaje rod i obezbede kruv za svoju porodicu.Poznato je da poštivanje kruva počinje na prvoj molitvi i tisnu povezanost običaja  i vire, vidio je župnik  Blaško Rajić koji je 1911.godine obilužavanje porodične salašarske Dužijance prino pod svodove crkve. Prema njegovoj zamisli 15.avgusta te godine, na Veliku gospojinu 30-tak konjanika je na svičan način ispratio vinac ispliten od klasja do crkve Svetog Roka, a izabrani bandaš i bandašica su na svitoj misi zafalnici posvićenoj završetku žetve pridvodili sve koji su u okviru ove svitkovine došli da se zafale i oduže Bogu. Na taj način sveštenik Blaško Rajić je uveo ovaj narodni običaj u svit građanstva i liturgije“, kazo je gradonačelnik Varoši Subatica, Stevan Bakić   i dodo:

  „ Varoš Subatica protikle tri godine zaista mnogo uradio na očuvanju kulture, običaja i tradicije Bunjevaca. I da naglasim da sam ponosan na činjenicu da je Bunjevački jezik i pismo, nuz srpskog, mađarskog i hrvatskog jezika početkom maja 2021.godine ušao u službenu upotribu. U Subatici u kojoj se niguje spektar različitosti mož se kasti da taj spektar različitosti se vridnuje ko pridnost, a ne ko nešto što na razdvaja. Upravo ta naša posebnost pridstavlja polugu zajedništva i prosperiteta Subatice. Zato često i podvačim da su građani različite vire, nacije i kulture najveće bogatstvo naše varoši “, zaključuje Bakić.

Program je nastavljen nastupima učesnika koji su izveli tradicionalne bunjevačke i druge  igre. Nastupili su: KUDŽ „Bratstvo“ Subatica, KUD „Aleksandrovo“, Talentum – Subotica, folklorni ansambl „Vila“ Novi Sad, KUD „Prelo“ – Čurug, etno pivačka grupa iz Muzičke škule  Subatica i tamburaški orkestar „Rujna zora“, a za kraj je odigrano  tradicionalno „Bandašicino kolo“.

„Meni ovo nije prvi put da učestvujem u Dužijanci. Učestvovo sam u povorki ko dite. Duže sam ičekivo da budem bandaš.Odrasto sam u bunjevačkoj familiji koja niguje tradiciju i običaje.Stvarno je jedinstven osićaj i svakom bi poželio da ko želi da se prikaže u najboljem svitlu samo istraje“, kazo je Nikola Skenderović, bandaš, a bandašica je dodala:

„Prvi put učestvujem na Dužijanci i velika mi je čast što sam izabrana za bandašicu. Atmosfera je lipa i prilipo je učestvovati“, Nina Kujundžić, bandašica.

U petak 18. avgusta biće održan takođe svičani program obilužavanja bunjevačke Dužijance u Novom Sadu di će svičano okupljanje bit na Trgu Svetozara Miletića u 19 sati, a svičani program biće održan u prostoru Katoličke porte sa KUDŽ „Bratstvom“ Subatica, KUD „Aleksandrovo“, folklornim ansamblom „Vila“ Novi Sad i Ravangradom iz Sombora sa tamburaškim orkestrom iz Novog Sada.

 Završna svičanost ovogodišnje bunjevačke Dužijance biće održana u Beogradu u nedilju, 20. avgusta di će takođe nastupiti folklorni ansambli koji su učesnici na bunjevačkoj Dužijanci u Subatici i Novom Sadu. Program svičanosti obilužavanja počinje u 19 sati povorkom kroz Knez Mihailovu ulicu, a svičana pridaja kruva  biće na bini koja će bit kod spomenika Knezu Mihailu u Beogradu.

 

 

 

Pritraga

Aktuelno u Riči

Prid nama je novi broj.

Uskršnja izložba u Bunjevačkoj matici intermeco