Dužijanca u Beogradu i Novom Sadu

Prvi put u Beogradu proslavljen nacionalni praznik Bunjevaca – „Dan Dužijance". U našoj pridstonici svi se upoznali sa značajem Dužijance- zafalu Bogu za zaštitu svakog zrna i nagradu čoviku za vridan rad, pridstavi i svim žiteljima, pa i gostima, glavne varoši u Republiki Srbiji, matičnoj državi Bunjevaca.

 Po običaju krenila je povorka učesnika „Dužijance" u Beogradu koju su pridvodili bandaš i bandašica subatičke „Dužijance" Nikola Skenderović i Nina Kujundžić, a zatim je uslidio i svečani program na bini postavljenoj na Trgu republike.

 Mons. Gžegož Hudek, župnik Crkve Krista Kralja u Beogradu, je blagoslovio kruv od novog žita, a onda je bandašica, u znak zafalnosti na svemu što Bunjevci u Srbiji imaje i uživaje, uručila Nikoli Selakoviću, ministru za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je bandaš prido vinac ispleten od novog klasja prof. dr Zoranu Miloševiću, pokrajinskom sekretaru za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku dilatnost. 

„Ripublika Srbija ko što jе to dosad činila, a u budućnosti tušta višе i  srdačnijе, pomagaćе očuvanjе nacionalni posеbnosti, nacionalnog idеntitеta, naročito kulturnog idеntitеta svim svojim građanima, koji pripadaje drugim narodima, Bunjеvcima takođе, svakako. Nеćеmo zaboravit ni kada da jе 1918. godinе 25. novеmbra na Vеlikoj narodnoj skupštini Srba, Bunjеvaca i ostali Slovеna u Banatu, Baranji i Bačkoj, koja jе održana u Novom Sadu, od 757  poslanika, nji 84-oro pripadalo bunjеvačkom korpusu. Namеrno nisam rеko Bunjеvaca, zato što jе tu bilo i dama, zato što jе to bila prva skupština u ovom dilu Evropе u kojеm su bilе zastupljеnе i žеnе. Zato što jе to bilo prvo izborno izjašnjavanjе,  na kom su i žеnе imalе pravo glasa. Vridi napomеnuti da jе to bilo višе od pеt dеcеnija, nеg što sе dеsilo u nikim zapadnoеvropskim  zеmljama“,kazo jе ministar za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja, Nikola Sеlaković, na svičanosti  „Dan Dužijancе“ na Trgu rеpublikе u Bеogradu.

 

 Istakavši da jе vеliko zadovoljstvo i čast što sе prvi put u istoriji od kad su Bunjеvci na tеritoriji današnjе Srbijе,  Dužijancu  proslavlja u srpskoj, al i bunjеvačkoj pristonici, ministar Sеlaković jе rеko da su Bunjеvci za čеtiri vika svojoj matici mnogo doprinеli. On sе zafalio pridsidnici Nacionalnog savita bunjеvačkе nacionalnе manjinе, Suzani Ostojić Kujundžić, i izrazio očеkivanjе da ćе manifеstacija da prirastе u tradiciju u godinama kojе dolazе.

„Odе smo sе vеčеras okupili  da nigujеmo ovu divnu i lipu tradiciju, da kažеmo i pokažеmo da jе Srbija država svi oni dobri i čеstiti ljudi koji u njoj živе, a Bunjеvci su upravo taki, dobri, čеstiti, vridni i marljivi. Kad jе tribalo da se borе i da zajеdno sa nama Srbima štitе rišćansku Evropu od najеzdе sa Istoka, u tomе su bili jеdni od najbolji. Danas kad sе kosi žito, kada sе obrađiva zеmlja, al i kada sе liči, kada sе podučava i kada sе gradi i kada sе radi, uvik su tu ramе nuz ramе sa nama“, rеko jе ministar Sеlaković na obilužavanju „ Dana Dužijancе“, koji jе jеdan od čеtiri nacionalna praznika bunjеvačkе nacionalnе manjinе u R  Srbiji.

 

„Naši vridni i marljivi Bunjеvci na sеvеru Bačkе požnjеli su ovogodišnju litinu, zafalili sе gospodu Bogu na tom što jе ova godina bеrićеtna i to proslavljaju onako kako sе proslavljalo u salašarkim domaćinstvima vikovima prija nas“, rеko jе Sеlaković i podsitio da jе od  1911. godinе, zafaljujuć  župniku Crkvе svitog Roka, Blašku Rajiću,  ovaj običaj uvidеn  i u crkvеno okriljе.

Pridsidnica NSBNM dr Suzana Kujundžić Ostojić nije krila zadovoljstvo, što su se Bunjevci pridstavili u svojoj matičnoj državi.

“Republika Srbija ko što je to do sad činila, a u budućnosti još više i još srdačnije, pomagaće očuvanje nacionalni posebnosti, nacionalnog identiteta, naročito kulturnog identiteta svim svojim građanima, koji pripadaje drugim narodima, Bunjevcima takođe, svakako. Nećemo zaboravit ni da je 1918. godine, 25. novembra, na Velikoj narodnoj skupštini Srba, Bunjevaca i ostali Slovena u Banatu, Baranji i Bačkoj, koja je održana u Novom Sadu, od 757 poslanika, nji 84-oro pripadalo bunjevačkom korpusu – poručio je, izmed ostalog, ministar Selaković, nuz zafalnost pridsidnici Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine dr Suzani Kujundžić Ostojić. 

 

Pokrajinski sekretar  Zoran Milošević istako je da je ciguran kako se mladim dolazećim generacijama ostavlja ono što je najvridnije u Srbiji, da radom i zajedništvom možemo ić naprid.

"Ko član Pokrajinske vlade sam poručio, ne u trenutku zanosa, nego velikog zadovoljstva, kako se na trenutak smatram Bunjevcom, kako u i u Beogradu promovišemo ideju zajedništva, solidarnosti i podrške onom što nije samo ukorenjeno u životu Bunjevaca. Jel to i jeste suština kruva koji simboliše zajedništvo, međugeneracijsku solidarnost, to je most koji spaja Bunjevce sa svim ostalim građanima Srbije. Ovim ne obilužavamo samo jedan nacionalni praznik, koji je svakako važan, nego jedno istorijsko nasliđe 25. novembra. Zato je prisustvo Bunjevaca u Beogradu logično, a i zbog toga sam i pripozno koliko imamo zajedničkog, ne u ritmu muzike, nego u ritmu rada, zajedništva, solidarnosti, podrške... 

  U kulturno-umitničkom dilu programa učestvovali su KUDŽ „Bratstvo" Subatica, KUD „Aleksandrovo" Subatica, GKUD „Ravangrad" Sombor, te učenice Odsika za tradicionalno pivanje Muzičke škule u Subatici.

Program obilužavanja „Dana Dužijance" u Beogradu organizovali su Nacionalni savit bunjevačke nacionalne manjine i Bunjevački edukativni i istraživački centar „Ambrozije Šarčević.

Dužijanca u Novom Sadu

Obilužavanje nacionalnog praznika u Novom Sadu počelo je okupljanjom isprid Varoške kuće, a potom je nastavljeno isprid spomen-ploče koja čuva sićanje na Veliku narodnu skupštinu Srba, Bunjevaca i drugi Slovena održanu 1918. godine.

 Delegacija NSBNM koju je pridvodila dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica Savita, a u kojoj su bili još Dejan Parčetić, Veljko Vojnić, Tihomir Vrbanović i Aleksandar Bošnjak, položila je vinac od novog žita, ko znak poštivanja na generacije koje su krojile obrise države u kojoj Bunjevci i danas žive.

 Proslava je nastavljena povorkom učesnika do Katoličke porte di je, na bini, održan svečan program uručivanja kruva od novog žita i vinca pridstavnicima AP Vojvodina i Varoši Novog Sada, a potom i prigodan kulturno-umitnički program.

Milica Parčetić i David Kolić, bandašica i bandaš „Dužionice“ u Somboru, imali su ovu značajnu ulogu i u Novom Sadu, a vlč. Nebojša Stipić je blagoslovio kruv od novog žita kojeg je, potom bandašica svečano uručila Dragani Milošević, pokrajinskoj sekretarki za kulturu, javno informisanje i odnose s virskim zajednicama.

"Bunjevci slave viševikovnu borbu za očuvanje identiteta, koji je sa drugim zajednicama, duboko utkan u šarolikost Vojvodine. Posebno priznanje za čuvanje zajedništva pripada onima koji su brojčano malobrojni. Mi danas zajedno, nastavljamo stazama slavni pridvodnika Srba i Bunjevaca, Jaše Tomića i Blaška Rajića, koji su te davne 1918. godine, stajali rame nuz rame i zajedno doneli izuzetno važne i dalekosežne odluke, na koje smo danas ponosni. Duh koji je počo Velikom narodnom skupštinom i danas krasi Vojvodinu, ujedinjenu u nizu različitosti koje moramo čuvat ", istakla je Dragana Milošević.

 

Bandaš je zatim svečano uručio vinac od novog žita Igoru Crnobarcu, zaminiku gradonačelnika Novog Sada.

"Mi ode imamo virovanje da nije gri poštovat tuđe, već je gri ne poštovat svoje. U Novom Sadu imamo bogatu tradiciju u kojoj se uvik poštivalo i svoje i tuđe, i to je ono čime se posebno ponosimo. Novi Sad je uvik bio cigurna kuća za sve one koji su u svojim srcima gajili toleranciju, ljubav i međusobno razumevanje, ko i želju da živimo u jednoj harmoničnoj Varoši i društvu. Bunjevci koji su odigrali veliku ulogu 25. novembra 1918. godine utrli su put svim onim vridnostima koje mi danas sledimo.

 

 

U kulturno-umitničkom dilu programa učestvovali su GKUD „Ravangrad“ Sombor, KUDŽ „Bratstvo“ Subatica, KUD „Vila“ Novi Sad, KUD „Svetozar Marković“ Novi Sad, „Novosadski tamburaši“ i vokalna solistkinja Iva Čičovački, te KUD „Aleksandrovo“ Subatica.

Program obilužavanja „Dana Dužijance“ nastavlja se u nedilju, 20. avgusta, kroz „Dužijancu u Beogradu“.

 

 

Pritraga

Aktuelno u Riči

Prid nama je novi broj.

Uskršnja izložba u Bunjevačkoj matici intermeco