Božićnjak simbol rođenja Isusa

Šta za Srbe pridstavlja česnica, to za Bunjevce znači Božičnjak. Ovaj božični kolač prave  i drugi narodi koji po gregorijanskom kalendaru proslavljaje Božić. Nela Ivić iz Subotice kaže da je simbol Božićnjaka  rođenje Isusa, a centralna figura je  beba Isus, zatim Blažena divica Marija i sveti Josif i pet cvitova, pet ovaca i pet ptičica.

“Broj pet simboliše pet Isusovih rana i zato se pravi po pet ovaca, cvitova i ptičiča.Kraj  ovi figurica koje se nalaze na Božićnjaku, na njega možmo  staviti sve što simboliše radost, plodnost, jednostavno, sve ono što se ima na salašu. Mogu da se stave pilići, krmača, a oni koji su vičniji naprave i figurice tri kralja”, kaže Nela Ivić iz Subotice.

 Božićnjak se pravi od kvasnog tista.

 “Pokiseli se pola kvasa u mliko sa malo šećera, jel smo odvojili pola litre mlika. Što se brašna tiče, nema tačne mire nego “koliko se zafati” i koje brašno iđe. Napravi se teito, zakuva se, zamuti i još jednom se “prikuva”, odnosno umisi sa maslom, tačnije nikom masnoćom.Onda se ostavi da odstoji i naraste”, objašnjava naša sagovornica.

 Kvasno tisto koje je spemno za izradu Božićnjaka dili se na sedam dilova. Prva tri dila su osnova kolača i veća od ostali, a ostala četiri se dile na dva sridnja i dva manja.

 “Prva tri dila se razvije u obliku kruga i to čini dno. Na njega se stavlja dinar i dio tista, stim da se napravi ko polukrug i priko njega još jedan dio tista u obliku kruga. Svaki dio se primaže jajetom. Priostalo tisto se uplete u plitenicu. Naprave se dvi dugačke plitenice, tako da mogu da  se obaviju oko kolača. Od najmanja dva dila pravimo križ i to je baza i Božićnjak”-ističe Nela Ivič.

 Figurice za Božićnjak se prave od beskvasnog tista.Najlakše je radi da tisto tvrdo poput plastelina. Figurice se mogu napraviti dan ranije.

 “Kogod pravi figurice tako da ji stavi na čačkalicu, pa krumpir i blago zapeče, pa onda stavi na Božićnjak. Ja ranije napravim figurice. Nema pravila na kojoj temperaturi se peče Božičnjak, gledamo da bude temperatura oko 200 stepeni. Kada vidim da je božićni kolač skoro pečen, izvadim ga i postavljam figurice. Svaki put ispod figurice primažem jajetom, da bi se figure zalepile i onda još do 15 minuta pečem. Kogod na primer, stavlja sve zajedno i peče, el  figurice ni ne tretira termički. To je vizuelno lipo jel one bidu bile i neupadljive”, objašnjava Nela Ivić.

Po tradiciji Božičnjak se načinje za Novu godinu tako što se seče i zaliva vinom na glavi najmlađeg ukućanina i dili se na onoliko dilova koliko ima ukućana. Ima ko  načinje Božićnjak na Tri kralja, odnosno 6.januara a nike porodice ga čuvaje sve do 2.februara kada je Marin dan, odnosno Dan prela.

 

Tekst i foto: Sandra Iršević

    

Pritraga

Aktuelno u Riči

Prid nama je novi broj.

Uskršnja izložba u Bunjevačkoj matici intermeco