Bakić: Bunjevci dobijaje “Bunjevačku kuću”

Sad je već tradicionalno, obilužen  Dan velikog prela, 2.februar jedan od četiri nacionalna praznika Bunjevaca. Već dvi decenije Bunjevci i Bunjevke se okupljaje i sićaje 2. februara 1879. godine, kad su prvi put , obučeni u   svečnu narodnu nošnju, pridstavili se varoši, ponosni na svoje korene i poriklo. Pored jubileja, ovo prelo je značajno jel je gradonačelnik Subatice, Stevan Bakić, kazo da je Varoš obizbedila novce za “Bunjevačku kuću” u vridnosti od četiri miliona dinara.

“Varoš Subatica je opridelio sridstva Bunjevačkom nacionalnom savitu, kako bi Bunjevci konačno dobili adekvatan prostor u kom se mogu okupljat, da rade i stvaraje. Krajom, 2022. godine subotička lokalna samouprava dodilila je četiri miliona dinara za kupovinu Bunjevačke kuće. Želim da se što prije u njoj vidimo, kako bismo zajedno obilužavali značajne datume i nove uspihe”, kazo je gradonačelnik Subatice, Stevan Bakić, i dodo da će maj 2021. godine ostat upisan zlatnim slovima u istoriji bunjevačke nacionalne zajednice i naše varoši, jer je tada omogućena ravnopravna upotriba bunjevačkog jezika i pisma.

“Bunjevački jezik je tada, pored srpskog, mađarskog i hrvatskog jezika – posto četvrti jezik koji je u službenoj upotribi na teritoriji naše varoši. Ako je to iko zaslužio, onda je to bunjevačka zajednica koja je dala ogroman doprinos kako Varoši Subatici, tako i državi Srbiji. Subotička lokalna samouprava će vam i ubuduće pružati ogromnu podršku, jel je jedna od poruka ovog okupljanja i nigovanje posebnosti bunjevačke nacionalne manjine koja će uvik imat jednaka prava ko i ostale nacionalne zajednica koje žive i rade na teritoriji Varoši Subatice" kazao je Bakić.

Pridsidnica Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine  istakla jr da je ovo prelo povodom 20 godina od osnivanja Savita, što je za istoriju malo, al za  za ljudski vik postignut je solidan rezultat. Krenuli smo od jedne velike nule, a došli smo do pune sale,  bunjevačkog jezika, medija, očuvanja svih naših običaja... Na početku su se ljudi pitali ko su ti Bunjevci, a sada cigurno  svi  znaju ko smo.Prvo su se prela držala po kućama, pa je bilo Veliko prelo 1879.godine,a danas mi  postojimo i da se znate da Bunjevac živi”, pridsidnica Savita dr Suzna Kujundžić Ostojić.

U ime pridsidnika Republike Srbije Aleksandra Vučića Bunjevcima je praznik čestito izaslanik Milorad Veljović. On je podsitio da Srbija poštiva savaku nacionalnu zajednicu i dodo da su Bunjevci narod koji poštiva svoju tradiciju i svoju državu Srbiju.

Najbolja preljska pisma je  „Nek se divani“ autorke Alise Prćić Vukov. U izboru za najlipšu prelju učestvovalo je 15 divojaka u tradicionalnoj bunjevačkoj nošnji. Po oceni žirija i gostiju, najlipša je bila Sara Švraka, prva pratilja Milica Saulić, a druga pratilja Martina Vojnić Hajduk.

Sara nije krila svoje zadovoljstvo što je ponela laskavu titulu.

 “Velika je čast  što sam izabrana za najlipšu prelju,jer  nisam očekivala. Nosila sam brokat, koji sadrži suknju, košulju i podsuknje. Učenica sam drugog razreda sridnje ekonomske škule, a već godinama igram folklor “, kazla je najlipša prelja  Sara Švraka.

tekst: S.I.

Pritraga

Aktuelno u Riči

Prid nama je novi broj.

Uskršnja izložba u Bunjevačkoj matici intermeco